Login   
2016 Primary Candidates

     
Candidate Name Party Office
Carla Newcomer R County Auditor
Heather R. Myers R County Auditor
Nicole K. "Nikki" Baldwin R County Recorder
Deborah S. "Debbie" Ottinger R County Treasurer
Shon J. Hough R County Coroner
Donnie Lawson R County Commissioner Dist 2
Jeff Wolfe R County Commissioner Dist 3
Andy Dardini R County Commissioner Dist 3
Larry A. Hysong R County Commissioner Dist 3
Jim Love R County Council At-Large (3)
Steve Freeland R County Council At-Large (3)
Elise Nieshalla R County Council At-Large (3)
Brian Buchanan R County Council At-Large (3)
Don Cooper R County Council At-Large (3)
Tad D. Braner R County Council At-Large (3)
Marcia C. Wilhoite R County Council At-Large (3)
Dax Norton D County Council At-Large (3)
Dave Ferrell R Precinct Committeeman (Center 1)
Debby Shubert R Precinct Committeeman (Center 1)
Jessica J. Fouts Precinct Committeeman (Center 2)
Emmadell Sturgis R Precinct Committeeman (Center 3)
Melissa Stambaugh R Precinct Committeeman (Center 3)
George Piper II R Precinct Committeeman (Center4)
Dan Lamar R Precinct Committeeman (Center 5)
Tad D. Braner R Precinct Committeeman (Center 5)
Tonya Thayer R Precinct Committeeman (Center 6)
Richard Robertson R Precinct Committeeman (Center 7)
Larry A. Hysong R Precinct Committeeman (Center 8)
John Bradley R Precinct Committeeman (Center 8)
Julie Klinedinst R Precinct Committeeman (Center 8)
Jane Ann Taylor R Precinct Committeeman (Center 9)
Jay Tribbett R Precinct Committeeman (Center 9)
Matt Gentry R Precinct Committeeman (Center 10)
Sam Myers R Precinct Committeeman (Center 10)
Penny S. Bogan R Precinct Committeeman (Center 11)
Steve Day R Precinct Committeeman (Center 11)
Deborah S. "Debbie" Ottinger R Precinct Committeeman (Center 12)
Harold "Huck" Lewis R Precinct Committeeman (Center 12)
Dave Scott R Precinct Committeeman (Center 12)
Lisa C. Garoffolo R Precinct Committeeman (Center 13)
Joyce E. Douglas R Precinct Committeeman (Center 13)
Kent T. Eastwood R Precinct Committeeman (Center 14)
Jane M. Myers R Precinct Committeeman (Center 15)
Lisa K. Morgan R Precinct Committeeman (Center 17)
Sovilla J. Mennen R Precinct Committeeman (Clinton)
Tom Easterday R Precinct Committeeman (Eagle 1)
Stephen D Tarr R Precinct Committeeman (Eagle 2)
Tom Santelli R Precinct Committeeman (Eagle 2)
Brad Burk R Precinct Committeeman (Eagle 3)
Welton W. Harris II R Precinct Committeeman (Eagle 3)
Chad Pittman R Precinct Committeeman (Eagle 4)
John M. Westercamp R Precinct Committeeman (Eagle 4)
Matthew Gall R Precinct Committeeman (Eagle 5)
Susana Suarez R Precinct Committeeman (Eagle 6)
Gene Thompson R Precinct Committeeman (Eagle 7)
Mark W. Plassman R Precinct Committeeman (Eagle 8)
Amanda Black R Precinct Committeeman (Eagle 9)
Dan Stout R Precinct Committeeman (Eagle 9)
Curt Smith R Precinct Committeeman (Eagle 10)
Ryan W. Stacy R Precinct Committeeman (Eagle 11)
Paul C. Dreier R Precinct Committeeman (Eagle 12)
Heather Lusk R Precinct Committeeman (Eagle 12)
Ralph W. Stacy R Precinct Committeeman (Eagle 12)
Tracy N. Wright R Precinct Committeeman (Eagle 12)
Eric Hollering R Precinct Comitteemman (Eagle 13)
Deanna Willhoite R Precinct Committeeman (Eagle 13)
Robert S. Schein R Precinct Committeeman (Eagle 14)
Brad Claretto R Precinct Committeeman (Eagle 15)
Douglas Rapp R Precinct Committeeman (Eagle 16)
Timothy Dicke R Precinct Committeeman (Eagle 16)
Sean Shepard R Precinct Committeeman (Eagle 17)
Heather Essex-Gallagher R Precinct Committeeman (Eagle 18)
Jeff Papa R Precinct Committeeman (Eagle 20)
Robert Guernsey R Precinct Committeeman (Harrison)
Andrea McClaine Precinct Committeeman (Jackson 1)
David Rodgers R Precinct Committeeman (Jackson 1)
Stephanie Beckley R Precinct Committeeman (Jackson 2)
Bruce Guernsey R Precinct Committeeman (Jackson 3)
Mike Gentry R Precinct Committeeman (Jefferson)
Elaine C. Dickerson R Precinct Committeeman (Perry)
Michael T. Nielsen R Precinct Committeeman (Marion 1)
Kenneth Hedge R Precinct Committeeman (Marion 2)
Lisa L. Bruder R Precinct Committeeman (SC 2)
Tamara Lawson R Precinct Committeeman (SC 2)
Michael Rinebold R Precinct Committeeman (Union 1)
Marc Applegate R Precinct Committeeman (Union 2)
Debbie Martin R Precinct Committeeman (Washington)
Diana L. Freeman R Precinct Committeeman (Washington)
Crystal A. Schuetz R Precinct Committeeman (Worth 1)
Clinton A. Bohm R Precinct Committeeman (Worth 1)
Jeffrey S. Jacob R Precinct Committeeman (Worth 2)
Jane M. Myers R Delegate Center Twp R (9)
Kent T. Eastwood R Delegate Center Twp R (9)
Larry A. Hysong R Delegate Center Twp R (9)
Penny S. Bogan R Delegate Center Twp R (9)
Richard Robertson R Delegate Center Twp R (9)
Dan Fleming R Delegate Center Twp R (9)
Deborah S. "Debbie" Ottinger R Delegate Center Twp R (9)
Andy Dardini R Delegate Center Twp R (9)
Matt Gentry  R Delegate Center Twp R (9)
Todd J. Meyer R Delegate Center Twp R (9)
Amanda Black R Delegate Eagle Twp R (8)
Chad Pittman R Delegate Eagle Twp R (8)
Jeff Papa R Delegate Eagle Twp R (8)
Susana Suarez R Delegate Eagle Twp R (8)
Evan M. Norris R Delegate Eagle Twp R (8)
Danielle A. Triplett R Delegate Eagle Twp R (8)
Douglas Rapp R Delegate Eagle Twp R (8)
Tom Easterday R Delegate Eagle Twp R (8)
Cara Van Weelden R Delegate Eagle Twp R (8)
Josh Martin R Delegate Eagle Twp R (8)
Laura Martin R Delegate Eagle Twp R (8)
Aric Van Weelden R Delegate Eagle Twp R (8)
John M. Westercamp R Delegate Eagle Twp R (8)
Stephen D Tarr R Delegate Eagle Twp R (8)
Wendella (Wendy) Brant R Delegate Eagle Twp R (8)
Brad Burk R Delegate Eagle Twp R (8)
Kristen Kelley R Delegate Eagle Twp R (8)
Bill Soards R Delegate Eagle Twp R (8)
James Bopp Jr R Delegate Eagle Twp R (8)
Christopher B. Serak  R Delegate Eagle Twp R (8)
Alex Choi R Delegate Eagle Twp R (8)
Curt Smith R Delegate Eagle Twp R (8)
Tom Santelli R Delegate Eagle Twp R (8)
Lynn C. Tyler R Delegate Eagle Twp R (8)
Natasha Salyers R Delegate Eagle Twp R (8)
Sean Shepard R Delegate Eagle Twp R (8)
Sovilla J. Mennen R Delegate SC, Wash, Clint R (1)
Don F. Morton R Delegate SC, Wash, Clint R (1)
Debbie Martin R Delegate SC, Wash, Clint R (1)
Elaine C. Dickerson R Delegate Har, Per, Jeff, Jack R (1)
Robert Guernsey R Delegate Har, Per, Jeff, Jack R (1)
Carolyn Rhoton R Delegate Har, Per, Jeff, Jack R (1)
Estel Rhoton R Delegate Har, Per, Jeff, Jack R (1)
Mary Alice "Sam" Baldwin R Delegate Har, Per, Jeff, Jack R (1)
Clinton A. Bohm R Delegate Worth R (2)
Michael T. Nielsen R Delegate Union/Marion R (2)
Michael Rinebold R Delegate Union/Marion R (2)
Marc Applegate R Delegate Union/Marion R (2)
Cynthia A. Levin D Delegate Eagle Twp D (5)
Dax Norton D Delegate Eagle Twp D (5)
Kelly R. Bauer D Delegate Eagle Twp D (5)
Ericka Boatwright Pickell D Delegate Eagle Twp D (5)
Robert G. Pedersen D Delegate Eagle Twp R (5)
Paul R. Dickerson D Delegate Center D (4)
M. Michele Thomas D Delegate Center D (4)
Steven A. Wornhoff D Delegate Center D (4)
Brian J. Farkas D Delegate Jack,SC,U,Worth D (3)
Bonita Webster D Delegate Jack,SC,U,Worth D (3)
Harry Coleman D Delegate Jack,SC,U,Worth D (3)
Jim Whelan D Delegate Jeff,Mar,Wash D (2)
    Delegate Clint,Har,Per D (1)