Elections Results Download
 TitleOwnerCategoryModified DateSize 
2006 General Election ResultsSean Horan2006 General Election Results11/28/20062.77 MBDownload
 
2006 General Election Results
Report Date: 08-Nov-2006 15:18:26 Total
CONTESTS/CANDIDATES
Straight Party
    REPUBLICAN 5151
    DEMOCRATIC 1734
    LIBERTARIAN 57
United States Senator
    Richard G. Lugar (REP) 11428
    Steve Osborn (LIB) 1058
Secretary Of State
    Todd Rokita (REP) 9845
    Joe Pearson (DEM) 3732
    Mike Kole (LIB) 476
    Bill Stant (Write In) 6
Auditor of State
    Tim Berry (REP) 9905
    Judy Anderson (DEM) 4039
Treasurer of State
    Richard E. Mourdock (REP) 9862
    Michael W. Griffin (DEM) 4044
United States Representative - District 4
    Steve Buyer (REP) 9928
    David Sanders (DEM) 4124
State Senator - District 23
    Philip L. (Phil) Boots (REP) 5926
State Senator - District 21
    Jeff Drozda (REP) 4601
    Jan Ellis (DEM) 1838
State Representative - District 28
    Jeffrey A. Thompson (REP) 5155
State Representative - District 87
    Cindy Noe (REP) 3019
    Leona Glazebrooks (DEM) 1089
State Representative District 38
    James (Jim) R. Buck (REP) 1376
Justice of the Supreme Court
    Yes 8920
    No 3002
Judge of the Indiana Court of Appeals -  2nd Dist
    Yes 8575
    No 3081
Judge of the Indiana Court of Appeals -  4th Dist
    Yes 9119
    No 2682
County Clerk
    Penny S. Bogan (REP) 11318
County Sheriff
    Ken P. Campbell (REP) 11472
County Surveyor
    Kenneth Hedge (REP) 11361
County Assessor
    Lisa C. Garoffolo (REP) 11250
County Commissioner - District 1
    Marc Applegate (REP) 11005
County Council - District 4
    Steve Jacob (REP) 2964
County Council - District 3
    Kerry D. Kries (REP) 1619
    Richard E. Wait (DEM) 1101
County Council - District 1
    Bill Soards (REP) 3403
    Charles T. Ewing (DEM) 1431
County Council - District 2
    Walter "Butch" Smith (REP) 1470
    Joe Martin (DEM) 1127
Eagle Township Assessor
    Scott Plummer (REP) 4666
Center Township Assessor
    Gordon J. Husk (REP) 3025
Clinton Township Trustee
    Charles Warburton (REP) 234
Eagle Township Trustee
    Judith Essex (REP) 4678
Center Township Trustee
    Molly Ann Riggs (REP) 2714
    Sue Eicks (DEM) 1167
Eagle Township Board
    Jeffrey L. (Jeff) Papa (REP) 4340
    Ralph W. Stacy (REP) 4300
    Robert S. Schein (REP) 4334
    George H. Tikijian (DEM) 2193
Center Township Board
    Chadd A. Wheat (REP) 2925
    Larry Hysong (REP) 2534
    Tami Richardson (REP) 2849
    Laurie Gross (DEM) 1950
Worth Township Trustee
    Robert L. Guest (REP) 374
Jefferson Township Trustee
    A. David Budd (REP) 333
Jackson Township Trustee
    Jeffrey B. Scering (REP) 397
    Robert E. (Bob) Hill (DEM) 276
Washington Township Trustee
    Jo Lynn Durham (REP) 315
Harrison Township Trustee
    Hazel A. Johnson (DEM) 122
Sugar Creek Township Trustee
    Lora L. Thompson (REP) 446
Perry Township Trustee
    Clifford (Jack) Belcher (DEM) 198
Union Township Trustee
    Candace Ulmer (REP) 514
Perry Township Board
    David Herr (REP) 296
    Elaine C. Dickerson (REP) 289
    Gerald L. Padgett (REP) 294
Jefferson Township Board
    David A. Cook (REP) 318
    John Merson (REP) 325
    Karl Miller (REP) 333
Clinton Township Board
    George Morton (REP) 222
    Marvin Leon Golladay (REP) 223
Jackson Township Board
    Danny D. Mitchell Sr. (REP) 524
    David Rodgers (REP) 476
    Leslie A. Ciccarelli (REP) 451
    Larry Parman (DEM) 285
Washington Township Board
    Kerry Dull (REP) 308
    Larry Sheets (REP) 308
    Ralph (Mike) Reagan (REP) 309
Harrison Township Board
    Arlan R. Johnson (REP) 152
    Gary W. Baldauf (REP) 150
    John Brose (REP) 140
    Fletcher T. Brunes (DEM) 109
Marion Township Trustee
    Richard Hendricks (REP) 315
Sugar Creek Township Board
    Cindy Keyes (REP) 445
    Pat Martin (REP) 422
    Steven R. Schenck (REP) 449
Marion Township Board
    Robert Boone (REP) 319
    Warren E. Stowers (REP) 320
    William A. Padgett (REP) 320
Worth Township Board
    Charles E. Padgett Jr. (REP) 385
    Jeff Kaser (REP) 372
    Ken McCormack (REP) 379
Union Township Board
    Craig Phillips (REP) 521
    Daniel R. Montgomery (REP) 506
    Jim Sanford (REP) 524
Whitestown Resolution  2006-05
    Yes 225
    No 14
Judge of the Circuit Court (20th Judicial Circuit)
    Steve David (REP) 11368
Prosecuting Attorney (20th Judicial Court)
    Todd J. Meyer (REP) 11200